Jak myć i dezynfekować butelki? Dlaczego czystość jest tak ważna?


Brudna butelka to problem nie tylko estetyczny, ale i poważne zagrożenie dla Twojego trunku, a nawet zdrowia. Bez względu na to, czy jesteś producentem piwa, wina, nalewek czy destylatów, szkło do przechowywania alkoholu powinno zostać starannie umyte i w wielu przypadkach zdezynfekowane. Rozlewanie trunku do zakurzonych, pokrytych osadem pojemników to kiepski pomysł wziąwszy pod uwagę ryzyko pogorszenia smaku lub całkowitego zepsucia wyrobu. Sterylizacji butelek wymagają przede wszystkim piwo, wino, cydr i miód pitny, które ze względu na niską zawartość alkoholu są bardziej podatne na rozwój szkodliwych grzybów i bakterii. Dezynfekcję trzeba też przeprowadzić w przypadku szkła pokrytego pleśnią lub takiego, które miało kontakt z zarażonym trunkiem. Drobnoustroje bytują w niewielkich rysach na szkle (im butelka starsza, tym więcej mikrouszkodzeń), w zagłębieniu pomiędzy dnem a ściankami, a nawet na korkach i innych zatyczkach. Jeśli zatem nie chcesz zastanawiać się, co zrobić ze spleśniałym piwem lub winem skażonym bakteriami, musisz wypracować własny, najwygodniejszy dla Ciebie system mycia i sterylizacji butelek.

 

Jak skutecznie umyć silnie zabrudzoną butelkę?

Oczywiście najlepiej nie doprowadzić do nagromadzenia osadów pozostałych po domowym trunku. Po opróżnieniu butelki postaraj się zawsze przepłukać ją strumieniem ciepłej wody, a jeśli masz więcej czasu – wyczyść wnętrze pomagając sobie wyprofilowaną szczotką do butelek i płynem do mycia naczyń. Następnie wysusz butelkę stawiając ją do góry dnem lub umieszczając na suszarce przystosowanej do tego celu. Na koniec warto zatkać suchą butelkę gumowym kapturkiem lub kawałkiem folii aluminiowej, co uchroni wnętrze przed zakurzeniem i drobnoustrojami. Przykładając się do mycia szkła bezpośrednio po użyciu, przed kolejnym butelkowaniem nie będziesz mieć problemów z zaschniętym osadem, kożuchami pleśni i innymi, trudnymi do usunięciami zabrudzeniami. Niemniej, bakterie i grzyby są stałym elementem naszego środowiska, dlatego jeśli odstawisz butelki na dłuższy czas, również przed następnym rozlewem należy powtórzyć mycie i przeprowadzić sterylizację wybraną metodą.

Jeśli już masz do czynienia z silnie zanieczyszczoną butelką (np. gdy korzystasz ze szkła z drugiej ręki), najpierw musisz zabrać się za usunięcie wszystkich widocznych zabrudzeń. Konieczne będzie wstępne namoczenie, podczas którego przy okazji pozbędziesz się starych etykiet. Nalej do wanny gorącej wody i dodaj skuteczny detergent, np. płyn do mycia naczyń, tabletki do zmywarki, proszek do prania lub środek z wybielaczem typu ACE. Następnie włóż do wody butelki i odczekaj 30-60 minut. Po tym czasie etykiety powinny odpaść, a oporny brud ulec zmiękczeniu. Oczywiście jeśli nie chcesz narazić się pozostałym domownikom albo posiadasz niewielką ilość brudnych butelek, zamiast wanny możesz użyć dużej miski lub pojemnika fermentacyjnego.

Po wstępnym namaczaniu możesz przystąpić do usuwania brudu metodą mechaniczną lub z udziałem skutecznej chemii. W pierwszym przypadku warto posłużyć się specjalną szczotką do butelek i płynem do mycia naczyń. Po umyciu dokładnie wypłucz szkło tradycyjnym sposobem lub ciśnieniowo za pomocą wężyka podłączonego do kranu przejściówką. Jeśli chcesz maksymalnie ułatwić sobie pracę, możesz umyć butelki w zmywarce układając je pionowo dnem do góry i ustawiając program z wysoką temperaturą.

Poza metodami mechanicznymi możesz też skorzystać ze wsparcia chemicznego, np. nadwęglanu sodu, środka do czyszczenia balonów VWP lub detergentu do mycia butelek Enartis Neodetersol Vetro. Wsyp odpowiednią ilość wybranego preparatu do butelek i wlej gorącą wodę. Po ok. 30 minutach wylej roztwór, wypłucz i osusz szkło. Tak przygotowane butelki są gotowe do ponownego napełnienia.

 

Różne metody dezynfekcji szkła

Jeśli Twoje bystre oko nie kwestionuje czystości butelki, możesz przystąpić do dezynfekcji, której celem jest pozbycie się niewidocznych mikrobów. Warto to zrobić dopiero tuż przed rozlewem trunku, gdyż bakterie i grzyby potrafią zadomowić się w błyskawicznym czasie nawet na krystalicznie czystym szkle. Wśród najczęściej stosowanych metod sterylizacji butelek można wymienić:

Chemiczne środki dezynfekcyjne – wystarczy przygotować roztwór w stężeniu zalecanym przez producenta, a następnie opłukać nim butelki lub pozwolić, by wydobywające się opary wyjałowiły wnętrze. Niektóre preparaty wymagają wypłukania czystą wodą (np. VWP, nadwęglan sodu) inne szybko się utleniają i nie musisz ich spłukiwać (pirosiarczyn potasu/sodu, Oxi One). Sterylizację z udziałem chemii ułatwi Ci wygodna w użyciu myjka z pompką, która dokładnie opłucze wnętrze butelki przyrządzonym roztworem.

Wyprażanie w piekarniku – wstaw butelki do piekarnika i rozgrzej temperaturę do 150-180°C i wypiekaj szkło przez 30-45 minut. Następnie wyłącz piekarnik i pozostaw do wystudzenia. Stosując tę metodę unikasz chemii, jednak musisz liczyć się z tym, że jednorazowo wysterylizujesz niewielką ilość butelek.

Sterylizacja w kuchence mikrofalowej – wlej trochę wody do butelki i wstaw do mikrofalówki na ok. 3 minuty. To metoda szybka i prosta, jednak rzadko stosowana ze względu na małe gabaryty urządzania.

Gotowanie w wodzie – włóż butelki do dużego garnka i zalej je zimną wodą. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj przez kilka minut. Wygotowane butelki ostrożnie wyjmij i osusz.

 

Jak myć butelki z nadrukiem?

W naszym sklepie stosujemy metodę sitodruku z użyciem nowoczesnych farb odpornych m.in. na promienie UV, detergenty, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu grafika na długo zachowa wyraziste linie i żywą kolorystykę. Butelki zamówione u nas możesz myć wielokrotnie - gorąca woda, szorstkie myjki i środki czyszczące nie zaszkodzą nadrukowi.

 


Komentarze