Korek kapslowi nierówny, czyli czym zamykać butelki na alkohol


Każdy producent nalewek, wina czy piwa ma własny patent na zamknięcie butelek z gotowym trunkiem przeznaczonym do dojrzewania. Dla jednych najważniejsza jest niska cena zatyczek, inni zwracają uwagę na aspekt wizualny. Jednak większości zależy przede wszystkim na skutecznym zabezpieczeniu własnego wyrobu. Nie chodzi wyłącznie o ochronę przed przypadkowym rozlaniem i ubytkiem wskutek powolnego parowania. Alkoholowi szkodzą silne zapachy, niebezpieczne drobnoustroje i utlenienie spowodowane nadmiernym dostępem powietrza. Jak widać, właściwa zatyczka ma ogromne znaczenie dla jakości trunku i wybór zamknięcia nie powinien być dziełem przypadku.

 

Wino lubi korek, a nalewka zakrętkę?

Przyjęło się, że butelki z winem zamykane są korkami, natomiast nalewki muszą „zadowolić się” zwykłymi zakrętkami. Jednak, jak twierdzi znany w środowisku winiarskim winemaker Pan Vincent Cruege, wino spod zakrętki może zyskać lepszy aromat i barwę niż wino spod korka. Wśród istotnych zalet nakrętek wymienił m.in. brak ryzyka zepsucia trunku w wyniku tzw. choroby korkowej, możliwość łatwego zamykania i otwierania butelki oraz zachowanie intensywnego bukietu wina. Co więcej, dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelek, można odpowiednio kontrolować szybkość utleniania (a więc i dojrzewania) wina. Oczywiście mimo bezsprzecznych walorów zakrętek, winiarze puryści nie zrezygnują z tradycyjnego korka. Wszak nie chodzi tylko o wygląd i optymalne tempo dojrzewania, ale i o charakterystyczny dźwięk wydawany podczas otwierania butelki. Jeśli zatem jesteś zwolennikiem korków, zapewne przy każdej partii zastanawiasz się, jakiego korkowego zamknięcia tym razem użyć do zabutelkowania wina. Do wyboru masz:

  • korek aglomerowany z granulatu korkowego: tani i odpowiedni do zamykania krótkodojrzewającego wina, wytrzymuje średnio 2 lata;
  • stericork z mikrogranulatu korkowego: droższy od aglomerowanego, ale bardziej wytrzymały i mniej kruchy;
  • korek sandwich to korek aglomerowany zabezpieczony na końcach krążkami z korka litego, bardziej wytrzymały i droższy od zwykłego;
  • korek lity z jednego fragmentu kory dębu: występuje w wersji lepszej jakości (korek pierwszej klasy) i słabszej (korek drugiej klasy), znacznie droższy od korka aglomerowanego, ale i o wiele bardziej wytrzymały; nadaje się do długotrwałego, nawet ponad 10-letniego leżakowania wina;
  • korek syntetyczny z tworzywa sztucznego: zapewnia całkowitą szczelność, nadaje się do długotrwałego przechowywania w pełni dojrzałego wina;
  • korek grzybek z szerokim „kapeluszem”: najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego i aglomeratu korkowego, występuje też w wersji z drewnianą główką; jest bardzo estetyczny, zapewnia łatwe zamykanie i otwieranie butelek i nie wymaga korkownicy.

Nieprawdą jest, że korki nadają się wyłącznie do wina leżakującego w pozycji poziomej. Otóż korków możesz użyć również do butelkowania nalewek, domowej wódki innych mocnych alkoholi. Jednak w tym przypadku, kontakt korka z wysokoprocentowym trunkiem jest niewskazany, dlatego butelki przechowuj w pozycji stojącej. Pamiętaj też o odpowiednim zabezpieczeniu korka lakiem, który zapewni całkowitą szczelność. Jeśli nie zamierzasz zbyt długo przechowywać wyrobów, możesz nakryć korek kapturkiem termokurczliwym ze specjalnej folii. Tak udekorowana butelka prezentuje się wyjątkowo nobliwie i świetnie nadaje się na prezent lub weselny stół.

Jeżeli natomiast wolisz zamykać nalewki i wódki zwykłymi zakrętkami, polecamy użycie zaciskarki, dzięki której przy otwieraniu butelki usłyszysz charakterystyczny trzask znany z przemysłowo butelkowanej wódki. Tym samym butelki z domowym alkoholem będą wyglądać profesjonalnie i świetnie zastąpią kupne trunki na rodzinnej uroczystości.

 

Cydr i piwo pod kapslem lub w krachli

Kapsle to tani i łatwy sposób na skuteczne zabezpieczenie butelek z gazowanymi trunkami. Koronkowe zamknięcie pozwoli Ci na efektowne otwarcie napoju. W dodatku dostępne jest w wielu wyrazistych kolorach, np. czarnym, czerwonym, złotym, zielonym lub niebieskim. Dzięki temu możesz zindywidualizować swoje wyroby i użyć różnych barw do oznaczenia kolejnych partii piwa.

Innym, nieco rzadziej stosowanym rozwiązaniem, są zamknięcia patentowe składające się z metalowego pałąka i korka ceramicznego lub plastikowego wyposażonego w uszczelkę. Są droższe od kapsli, jednak znacznie ładniejsze i wygodniejsze. Umożliwiają wielokrotne zamykanie i otwieranie butelki oraz szybkie odgazowanie przegazowanego trunku. Ze względu na konieczność założenia drutu, należy zainwestować w butelki z nawierconymi otworami lub kupić aluminiowe opaski do mocowania zamknięć patentowych. Wypróbuj zamknięcia patentowe do butelkowania swojego najlepszego piwa lub cydru i przeznacz trunek na uroczystą okazję. Zaskoczysz gości pomysłowością i doskonałym zaopatrzeniem prywatnego mini-browaru. 

 


Komentarze