Nalewki w ozdobnym szkle czy w butelkach po wódce?


Domowa nalewka to trunek, do którego nie trzeba nikogo namawiać. Nawet osoby, które na co dzień stronią od mocnego alkoholu, nie odmówią kieliszeczka popularnej wiśniówki czy aromatycznej pigwówki. To trunek koneserów, idealny do powolnego sączenia w jesienny wieczór przy kominku czy zimową zawieruchę. Rozgrzewa, dodaje wigoru i rozwesela, cieszy oko i podniebienie. Wyśmienitą nalewką z dumą poczęstujesz rodzinę podczas świąt, gości na uroczystym przyjęciu czy dawno niewidzianego przyjaciela. Niektórzy idą o krok dalej i prezentują domowe wyroby na regionalnym festiwalu lub turnieju nalewek. Inni produkują je z myślą o specjalnej okazji, np. weselu, rocznicy ślubu czy urodzinach. Zdecydowanie, nalewka to trunek wyjątkowy, któremu należy się szacunek i godna oprawa. Rozlewanie szlachetnej dereniówki do starej butelki monopolowej, z rozdartą banderolą i oryginalną etykietą po wódce, to niemalże profanacja. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się szkło dedykowane do nalewek, które doskonale sprawdzi się podczas wszelkich okazji oraz jako ozdoba kredensu.

 

O czym pamiętać wybierając butelki na nalewki?

Nalewkę, podobnie jak wino, należy przechowywać w chłodnym miejscu i bez dostępu światła. Butelka powinna być całkowicie szczelna, w przeciwnym razie trunek zwietrzeje i straci swe walory. Do jej zamykania możesz użyć nakrętki lub naturalnego korka, pod warunkiem, że uszczelnisz go za pomocą laku. Jeśli tego nie zrobisz, po dłuższym przechowywaniu korek rozeschnie się i nie będzie chronił trunku przed kontaktem w powietrzem. Alternatywnym rozwiązaniem jest korek syntetyczny, jednak musisz perfekcyjnie dobrać odpowiedni do średnicy otworu butelki. Natomiast eleganckie korki typu grzybek nie zapewniają 100% szczelności i znajdą zastosowanie głównie jako zatyczka już otwartej nalewki oraz w krótkotrwałym przechowywaniu. Najlepszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest zakup zestawu butelka plus korek lub zakrętka, dzięki czemu unikniesz problemu ze źle dopasowanym zamknięciem.

Pojemność butelki na nalewkę może wahać się od 100 ml do 1000 ml i wybór właściwych nie powinien stanowić problemu. Jeśli potrzebujesz wielu niewielkich porcji (np. na nalewki lecznicze, esencje do nalewek), przydadzą Ci się naczynia 100-250 ml. Nalewki na wesele lub inną rodziną uroczystość, najlepiej rozlewaj do butelek o pojemności 500 ml – zapewniają wygodny rozlew trunku i nie zajmują wiele miejsca na stole. A jeśli masz zamiar sprezentować swój wyrób ważnej dla Ciebie osobie lub chcesz wyrazić swoją wdzięczność, wybierz pojemne butelki 750 ml i 1000 ml. Przy wyborze pojemników, zwracaj też baczną uwagę na ich wysokość i szerokość. Może się bowiem okazać, że butelki nie zmieszczą się w przygotowanym przez Ciebie regale czy barku, albo zajmą zbyt dużo miejsca w domowej spiżarni.

 

Eleganckie i profesjonalnie wykończone szkło

Jaki kształt butelki wybrać? Cóż, to zależy od Twoich preferencji i wielkości pomieszczenia, w którym przechowujesz nalewki. Najmniej miejsca w piwnicy czy spiżarni zajmą butelki o wąskiej, regularnej formie w kształcie walca lub prostopadłościanu. Jednak bardziej efektowne są butelki o fantazyjnym kształcie, np. przypominające wazon, grecką amforę lub bukłak na wodę. Na specjalne okazje możesz przeznaczyć butelki ze starannie wyżłobionym wzorem i licznymi zdobieniami. Tego typu szkło zwykle jest przezroczyste, dlatego zapewnij nalewkom optymalne środowisko przechowywania bez dostępu światła.

Choć nalewki są bardzo różnorodne i każda ma niepowtarzalny smak, w przypadku dużej ilości zapasów możesz pomylić nalewki o podobnym kolorze np. malinówkę z wiśniówką albo gruszkówkę z cytrynówką. Dlatego nieodzownym elementem rozlewu nalewek jest etykietowanie. Możesz wykorzystać do tego etykiety samoprzylepne lub zamówić w naszym serwisie butelki drukowane z gotowym lub zaproponowanym przez Ciebie wzorem. Grafikę wykonujemy metodą sitodruku, dzięki czemu jest estetyczna i wyrazista, szczególnie jeśli kolor napisu kontrastuje z kolorem nalewki. Co ważne, napis nie zetrze się pod wpływem detergentów ani chłodzenia trunku. Zadrukowane szkło wykorzystasz wielokrotnie, nie tylko do przechowywania napojów, ale również do dekoracji stołu lub wnętrza. Goście i bliscy obdarowani nalewką będą zdumieni Twoim profesjonalizmem i perfekcyjną organizacją domowej produkcji trunków. 


Komentarze