Butelki do piwa, nalewek i wódki. Jakie wybrać?


Podobno nie ocenia się książki po okładce, a alkoholu po butelce. Jest w tym sporo prawdy, bo nawet najciekawsza butelka nie zamaskuje brzydkiego zapachu piwa czy zbyt gorzkiej nalewki. Ale nie wypada też podać wyśmienitego trunku w starym i byle jakim szkle. Udana degustacja musi zapewniać pozytywne wrażenia w trzech zakresach – węchu, smaku i wzroku. Ponadto są sytuacje, w których wygląd butelki ma istotne znaczenie, np. podczas kameralnej kolacji we dwoje, uroczystości rodzinnej czy dużej imprezy w gronie znajomych. Ładną butelkę można też potraktować jak opakowanie oryginalnego prezentu, jakim będzie domowy trunek.

Wybór odpowiedniego szkła nie powinien być dziełem przypadku, gdyż niektóre butelki nie nadają się na piwo, a inne są nieodpowiednie do długotrwałego starzenia nalewki. Poza estetyką, warto zwracać uwagę na praktyczne właściwości szkła, w tym jego odporność, rodzaj zamknięcia i kształt. A Ty, czy wiesz, jaka butelka będzie idealna dla Twojego alkoholu?

 

Butelki na piwo / cydr

W tym przypadku należy szukać ciemnego szkła o dużej wytrzymałości. Piwo, podobnie jak wino, jest wrażliwe na światło, dlatego warto przechowywać je w ciemnej piwnicy lub butelkach w kolorze brązowym/ciemnozielonym. Szkło musi być odpowiednio grube i wzmocnione, odporne na ciśnienie spowodowane wytrącającym się dwutlenkiem węgla. Rozlanie piwa do butelek po wódce to znacznie większe ryzyko wybuchu „granatów”, czyli nadmiernie nagazowanego trunku. Butelka musi też posiadać kołnierz, umożliwiający zastosowanie koronowego zamknięcia (kapsla) i z tego samego powodu nie może mieć nagwintowanej szyjki. Do najpopularniejszych typów należą:

  • Euro – niska, pękata, z krótką szyjką, pojemność 500ml
  • NRW – wysoka i smukła, z łagodnie opadającymi ramionami, pojemność 500 ml lub 330ml (Vichy)
  • Steine – niska, pękata z wyprofilowaną szyjką, pojemność 330 ml

Miłośnicy tradycyjnych opakowań chętnie sięgają też po butelki z zamknięciem patentowym, składającym się z metalowego pałąka, ceramicznego lub plastikowego kapsla i uszczelki. Taki system gwarantuje szczelność i znacznie ułatwia odpuszczenie dwutlenku węgla z przegazowanego piwa.

 

Butelki na nalewki / wódkę

Mocne trunki powinny dojrzewać w pozycji stojącej, w butelkach zakręcanych na nakrętkę. Jeśli chcesz, możesz użyć butelek z korkiem, jednak tylko wówczas, gdy alkohol nie będzie zbyt długo czekał na spożycie. Jeśli bowiem postawisz zakorkowaną butelkę pionowo, korek po pewnym czasie rozeschnie się i brak szczelności spowoduje wietrzenie napitku. A jeśli ułożysz taką butelkę poziomo, kontakt korka i mocnego alkoholu może niekorzystnie wpłynąć na smak trunku lub korek może ulec uszkodzeniu.

Butelki gwintowane są bardzo wygodne, gdyż nie musisz używać żadnego sprzętu, a zakrętka jest nie tylko szczelna, ale i daje możliwość częstego otwierania i zamykania. Jeśli natomiast zależy Ci na bardziej dekoracyjnym efekcie, możesz użyć butelek zamykanych na syntetyczny korek-grzybek. To korki przystosowane do ręcznego korkowania i umożliwiające swobodne zamykanie i otwieranie, co ma istotne znaczenie w przypadku nalewek, które pije się od czasu do czasu lub przy wódce weselnej. Korki wykonane z tworzywa sztucznego są bardzo trwałe, odporne na kwasy i alkohol, ponadto zapewniają całkowitą szczelność.

Szkło przeznaczone do mocnych alkoholi zazwyczaj jest przezroczyste, dlatego dla zachowania wysokiej jakości nalewek, warto przechowywać je w kartonie lub ciemnej piwnicy. Dużą zaletą takich butelek jest ogromna różnorodność wzorów. Możesz wybierać spośród wielu gabarytów (100 ml, 250 ml, 500 ml, 750 ml, 1 l, 1.5 l) i kształtów. Popularne są zarówno standardowe butelki monopolowe przeznaczone na wódkę i spirytus, jak i butelki na specjalne okazje o fantazyjnych kształtach. Domowe trunki prezentują się bardzo stylowo w butelkach kwadratowych i trójkątnych (przypominających opakowania markowych whisky) oraz w butelkach typu Napoleon o pękatym korpusie i długiej szyjce (jak w koniakach). Wódki, nalewki i destylaty można rozlać też do butelek płaskich typu Flask, które są bardzo wygodne w przechowywaniu i nie zajmują wiele miejsca.

 

Nadruk na butelkach

W przypadku regularnej produkcji lub trunków przeznaczonych na specjalne okazje, warto zamówić wcześniej butelki z nadrukiem. Tym sposobem stworzysz unikalną markę lub niepowtarzalny prezent, a Twoi goście przekonają się, że mają do czynienia z profesjonalnie przygotowanym napitkiem. Nadruk można wykonać na butelkach o różnym kształcie i przeznaczeniu. Możesz zaserwować piwo, wino, nalewki czy cydr w butelkach z własną nazwą, logo czy wybranym obrazkiem. 

Butelki z wysokiej jakości nadrukiem możesz zamówić w naszym serwisie. Przejdź do kreatora, by stworzyć własny wzór lub skontaktuj się z nami: sklep@butelkiweselne.pl, nr telefonu 534 070 215.

 


Komentarze